O KOSMETYKACH …

Kosmetyki naturalne to produkty, które są produkowane niemal wyłącznie z substancji naturalnych. W celu ich uzyskania i przetwarzania można stosować wyłącznie procesy fizyczne takie jak tłoczenie, ekstrakcja (z wodą, etanolem, gliceryną lub kwasem węglowym), filtracja, destylacja, suszenie itp. Poza tym dopuszczalne są procesy enzymatyczne i mikrobiologiczne, które wykorzystywane są na naturalnie występujących niemodyfikowanych enzymach i mikroorganizmach. Kosmetyki eko i bio są zdecydowanie droższe niż kosmetyki tradycyjne. Produkcja kosmetyków eko wiąże się z wieloma wymaganiami.

Muszą one spełniać ściśle określone, surowe normy. Wyciągi roślinne, stosowane w recepturach muszą pochodzić z nadzorowanych plantacji, których kontrola rozpoczyna się w momencie przygotowania gleby. Zanim zostanie założona plantacja ekologiczna, przez okres 3 kolejnych lat sprawdzany jest skład chemiczny gleby, na której rośliny mają rosnąć. Oprócz ziemi bada się wodę deszczową i tę, która używana jest do podlewania upraw, pod kątem stopnia i rodzaju zanieczyszczeń występujących w wodzie. Niedozwolone jest także stosowanie konwencjonalnych środków ochrony roślin i nawozów. Dopuszcza się używanie wyłącznie takich, które znajdują się na listach dozwolonych i certyfikowanych środków. Kosmetyki eko i bio muszą posiadać certyfikat potwierdzający autentyczność ich ekologicznego składu. Wydają go np:

ECOCERT – francuska organizacja kontroli i akredytacji produktów organicznych i ekologicznych, uznawana w ponad 80 krajach na całym świecie,

BDIH (Bundesverband Deutscher Industrie und Handelsunternehmen) – Federalny Związek Niemieckiego Przemysłu i Firm Handlowych, wydający certyfikaty ekologiczne lekom, żywności i kosmetykom,

SOIL ASSOCIATION – angielska organizacja certyfikująca ekologiczną żywność, rolnictwo i kosmetyki,

AIAB (Associazione Italiana per l’Agricoltura Biologica) – Włoskie Stowarzyszenie Rolnictwa Ekologicznego.

Zdobycie takiego certyfikatu wcale nie jest łatwe. Żeby móc produkować kosmetyki naturalne trzeba zmienić całą linię produkcyjną. Kremy ekologiczne nie mogą stykać się z tymi tradycyjnymi, a do czyszczenia i dezynfekcji wszelkich urządzeń produkujących te kosmetyki muszą być stosowane tylko detergenty ze znaczkiem eko.

 

Kosmetyki organiczne

Różnica między tzw. kosmetykami naturalnymi a organicznymi jest diametralna.

Surowce, które wchodzą w skład kosmetyku organicznego, pochodzą w większości z gospodarstw ekologicznych. Ich uprawa i proces przetwarzania jest restrykcyjnie opisany przez organizacje certyfikujące. Nie można używać nawozów sztucznych, osadów ściekowych czy organizmów zmodyfikowanych genetycznie (GMO). Organizacje certyfikujące dopuszczają bardzo różny poziom składników organicznych przyznając swoje oznaczenia.

Jakość składników kosmetyków organicznych jest znacznie lepsza niż tych, pochodzących ze standardowych upraw. W roślinie nie ma substancji sztucznych, które mogłyby zostać „zaciągnięte” z zatrutej ziemi. Dzięki temu mamy pewność, że już sam surowiec nie odciśnie śladu na naszej skórze.

Dodatkowym atutem takich upraw jest oczywiście dbanie o środowisko naturalne, poprzez unikanie herbicydów czy pestycydów. Zrównoważone działania rolników z gospodarstw ekologicznych zapewniają nam czystość wód gruntowych, które później płyną w naszych kranach.

Najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo konsumentów, którzy używają tych kosmetyków, oraz ochrona środowiska naturalnego